Abkant, Giyotin (Sac İşleme Makineleri Çeşitleri)
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Abkant, Giyotin (Sac İşleme Makineleri Çeşitleri)

Abkant pres nedir?

Abkant, CNC kontrollü sac metal büküm makinasıdır. İlkel modeli cakadır. Abkantlar çeşitli tonajlarda ve genişliklerde arasında olabilirler. Büküm işlemini gerçekleştiren üst ve alt kalıpları vardır. Üst kalıplar “V” şeklinde, alt kalıplar ise yine “V” şeklinde olup erkek kalıbın tam olarak içine oturmasını sağlar.

Birçok metal türünün faydalarından biri, nispeten sünek olmalarıdır; süneklik metallerin kırılmadan önce bükülmesini sağlar. Bu süneklik, belirli bir şekil ve boyut olarak oluşturulmalarını sağlar. Bu, metalleri çok yönlü hale getirir, çünkü çoğu zaman düz sac parçalarının kullanışlı olması için şekillerini değiştirmesi gerekir. Bunu yapmak için birçok şekillendirme ekipmanı kullanılabilir, ancak en yaygın olanlardan biri abkant prestir.

Bir abkant , sac levhayı bükmek için kullanılan bir imalat ekipmanı parçasıdır. Bir pres freni tipik olarak dar ve uzundur, böylece büyük sac parçaları bükülebilir. Bir pres freni, bir kalıbın üstüne yerleştirilmiş sac levha üzerine bir zımba indirerek sac levhayı büker. Metal, istenen forma ulaşılana kadar bir pres freni ile birkaç kez bükülebilir.

Ne tür abkant presler var?

Sac metalin bükülmesi büyük miktarda kuvvet gerektirir ve bu kuvveti elde etmek ve uygulamak için zımba birkaç farklı yöntemle sac levhaya indirilir. Kuvvet uygulama yöntemleri hidrolik, pnömatik, elektrikli veya mekanik olabilir. Kuvvet uygulama yöntemi genellikle bir pres freni (örneğin hidrolik pres freni, servo elektrikli pres freni) adına dahil edilir.

Abkant presler de sağlayabilecekleri kuvvet miktarına göre değişir. Bir abkantda buna tonaj denir; abkant presin verebileceği tonlarca kuvvetin ölçüsüdür. Tipik olarak, çok yüksek miktarda kuvvet elde etmek için hidrolik presler kullanılır ve pnömatik ve servo elektrikli presler daha az miktarda kuvvet sağlar.

Farklı pres frenleri de farklı hızlara ve doğruluklara sahiptir. Bir servo elektrikli pres freni genellikle en yüksek doğruluk derecesine sahip olacaktır. Pnömatik ve servo elektrikli abkant presler tipik olarak hidrolik ve mekanik abkant preslerden daha hızlıdır.

Bir pres freni kullanarak bir metali bükerken nelere dikkat edilmelidir?

Abkant presler, birçok farklı metal tipinde çeşitli bükümler yapabilir . Bir bükme işlemi kurarken, metal tipinin büküldüğünü, kalıbı, zımbayı ve bükme kuvvetini dikkate almak önemlidir.

Metal tipinin, metaller arasındaki farklı fiziksel özellikler nedeniyle anlaşılması önemlidir. Örneğin, yüksek karbonlu bir çelik, süneklik ve mukavemet farklılıkları nedeniyle bir pres freni ile genellikle birçok alüminyum alaşımından daha az bükülebilir olacaktır. Metaller tipik olarak malzemenin zarar görmeden bükülebileceği önerilen minimum bükülme yarıçapına sahiptir.

Abkant presinde kullanılan kalıp ve zımbanın her ikisi de bükme işlemi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kalıp, metalin bükülmeden önce üzerine yerleştirildiği içi boş bir malzemedir. Bükülen metalin istenen şekline yakın olan çok sert ve güçlü bir malzemedir. Zımba, metale indirilmiş katı bir malzemedir. Zımbanın metal ve kalıp üzerine presleme hareketi metalin bükülmesine neden olan şey olduğundan, her iki şekil de bükme işine tam olarak uygun olmalıdır. Bir abkant işlemi sonrasında doğru metal şekli, zımbaların ve kalıpların boyutuna ve şekline bağlıdır. Kalıplar ve zımbalar tipik olarak geniş bir iş yelpazesine uyum sağlamak için kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Yaygın abkant uygulamaları:

  • Otomotiv panelleri
  • Uçak gövdesi
  • Metal sanat eserleri
  • Mobilya
  • Metal kaplar
  • Diğer birçok sac şekillendirme uygulaması
Menü