Kayar otomat tezgahı kurulumu, verimli işleme kapasitesi sayesinde küçük yüksek hacimli parçalar için eşsiz bir performans sunar. Ancak kompakt alan nedeniyle, kurulum ve takım değiştirme alanı sınırlıdır ve bu da kurulum süresinin uzamasına neden olabilir.

Kayar otomat tezgahı konfigürasyonu

Kayar otomat tezgahları, çok sayıda eksen, önden ve arkadan işleme, tornalama takımları, dönen takımlar ve delik delme takımları sunar. Tezgahlar büyük lotlarda 40 mm (1,5 inç) çapa kadar hassas parçaların verimli bir şekilde üretimi için optimize edilmiştir.

Malzeme, kılavuz burç içinden kayar ve yine malzeme kılavuz burç içinden itilen ikinci bir mil ile döndürülür. Malzeme hareketi fonksiyonları tezgahta Z ekseni görevi görür ve maksimum stabilite için takımlar kılavuz burcuna yakın durur.

 Kayar otomat tezgahı prensibi

Soğutma sıvısı olarak yağ kullanılır ve emülsiyon kesme sıvısı ile karşılaştırıldığında talaşlı imalat işlemi üzerinde farklı talaş akışı, farklı talaş kırılması ve takım ömrü gibi farklı etkileri sahiptir.

Grup plakası – dış çap işleme

Kayar otomat tezgahları, 0808 ile 2020 arasında boyutlara sahip standart saplı takım tutucular için grup takımlar ile donatılmıştır. Ayırıcı takım tutucu, bara durdurma elemanı olarak kullanılır.

Takımların birbirlerine yakın bir yığın halinde durması nedeniyle uç değiştirme çok sınırlıdır. Genellikle uç değiştirme için takımın çıkartılması gerektiğinden tezgah kullanımı da kısalır. Uç indeksleme için takımın kolayca çıkartılmasına ve ayar/ölçüm gerektirmeden düzgün ve hızlı şekilde çalışmaya doğrudan geri dönmesine olanak sağlayan hızlı değiştirme çözümleri için grup plakaları adapte edilebilir.

Takım dayanağı – delik işleme

Delik işleme için kayar otomat tezgahlarında bir veya birden çok takım dayanağı mevcuttur. Kolay kurulum ve daha kısa uç değiştirme süresi için hızlı değiştirme özellikli takımlar kullanılabilir.

Düzlüklü delik işleme adaptörü

Silindirik delik işleme baraları için EasyFix kovanlar

QS™ ile hızlı değiştirme

Kayar otomat tezgahlarındaki kompakt alan nedeniyle, takım değiştirme alanı sınırlıdır. Genellikle uçların indekslenmesi için saplı takımların çıkartılması gerekir. Bu işlem de konvansiyonel tornalama merkezlerine kıyasla kurulum süresini uzatır.

QS™ ile hızlı değiştirme, konvansiyonel saplar ile kıyaslandığında kayar otomat tezgahlarındaki aktif üretim süresini en üst seviyeye çıkartır. Takım, kesici uç indeksleme için tezgahtan çıkarılabilir ve kurulum/ölçüm gereği olmadan doğrudan çalışmaya başlamak üzere hassas bir şekilde geri takılabilir.

 

Kayar otomat tezgahlarında modüler çözümler

Kayar otomat tezgahlarındaki kompakt çalışma alanı, takım değiştirme ve ayar işlemlerini zorlu hale getirmekte ve tezgah kullanım oranını sınırlandırmaktadır. Tahrikli takımların değiştirilmesi zaman alır ancak değiştirilebilir kafalar kullanılarak takım değiştirme ve ayarlama süreleri büyük ölçüde kısaltılabilir.

 

Menü