CNC OTOMAT NEDİR? HANGİ SEKTÖRLERDE KULLANILIR?

CNC Otomat; ardışık ya da döngüsel işlemleri otomatik bir şekilde gerçekleştiren mekanik veya elektrikli makinalardır. Otomatlar belirlenen işleri kendi kendine yapabilme yeteneğine sahiptir. Yani bu tip makinalar gözetimsiz çalışabildikleri için hem zaman tasarrufu sağlar hem de parça başına maliyeti azaltır. Bilgisayarlı sayısal kontrol anlamına gelen CNC makinalar ise insan gücü gerektiren işleri, manuel bir operatöre ihtiyaç duymadan kodlar ile programlayarak gerçekleştirebilen makinalardır. Bu iki tanımdan yola çıkarak CNC otomat makinalarının hassas ve seri üretim gerektiren ardışık ve döngüsel işlemleri otomatik bir şekilde gerçekleştirebilen, bilgisayar kontrollü elektromekanik sistemler olarak tanımlayabiliriz.

CNC OTOMATLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bilgisayar kontrollü çalışan ve otomatik işlem hacmine sahip CNC otomatlar yüksek verimli işleme kapasitesine sahiptir. CNC torna tezgahları ile olan farkına istinaden CNC otomatlarda bağlanan parçalar Z ekseninde hareketlidir. Ancak torna tezgahında işlenecek ürün sabitlenmektedir. Parçanın bu hareketliliği CNC tornada işlenemeyecek kadar küçük ve uzun parçaların CNC otomat sayesinde işlenmesini sağlar. Bu avantaj da makinaya daha fonksiyonel olma özelliği ile sunar. CNC otomat makinaları çok sayıda parçanın aynı anda otomatik bir şekilde işlenmesini sağlar. Üretim verimliliği ve işlevsellik bu makinalar ile en üst seviyededir.

CNC otomat teknolojisinin bir diğer faydası ise diğer işleme makinaları ile karşılaştırıldığında döngü süresinin daha kısa olmasıdır. Otomat tezgahlardaki kesici takımlar iş parçasına çok yakın olacak şekilde konumlandırılır. Bu konumlandırma ise döngü süresini daha da azaltmak için işlemlerin ‘üst üste binmesine’ izin verir.

 

CNC OTOMAT NERELERDE KULLANILIR?

CNC otomat makinaları birçok farklı sektörün kullanım alanına uygundur. Otomotiv, havacılık, savunma, tarım, mobilya, yedek parça, metal işleme endüstrisi, medikal gibi alanlar CNC otomatların en çok kullanıldığı sektörler arasında yer alır. CNC otomatlar ağır çalışma şartlarına uygundur ve kullanıcı dostu kontrol sistemi ile kolay programlanabilme özelliğine sahiptir. Sayısız yeteneği ve güvenilir işlem yapısı ile sektörde üretim faaliyetlerine çözüm arayan tüm üreticiler için ideal bir makinadır.

Çeşitlerimizi web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Ayrıca makinalarımız hakkında bilgi almak için bizlere iletişim adreslerimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Menü