CNC Makina Çeşitleri Nelerdir?

Çağımız hız ve verimlilik çağı. İmalat sektöründe de bu iki unsurun bir arada kullanılarak üretim süreçlerinin gerçekleşmesi, insan iş gücü gereksinimini azaltarak seri imalata geçilmesi süreçten maksimum verimi alabilmek için son derece önemlidir. Teknolojiden faydalanan tüm sektörlerde olduğu gibi imalat sektöründe de bu yüzden hızlı, güvenilir ve verimli aletler ile çalışmak, üreticinin büyüyerek ilerlemesi, hatasız üretim ile zamandan tasarruf etmesi için büyük önem taşıyor. İşte cncler metal, plastik ve ahşap gibi ham maddeleri işleyerek üretim yapmak isteyen firmaların, bu işlemi hatasız, hassas ve seri bir şekilde yapabilmelerini sağlayan bilgisayar destekli makinalar olarak imalat sektörünün önemli bir parçası haline geldi.

CNC Tezgah Çeşitleri

CNC makina çeşitleri sayı, harf vb. sembollerden meydana gelerek belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar aracılığı ile işletilen sistemlerdir. Bu sistem bilgisayar yardımıyla kontrol edilir ve makinalar belirli bir kodlama sistemi ile çalışır. Makinalar bilgisayar destekli çalışacakları ve parça işlenmesi sırasında herhangi bir operatör müdahalesine gerek duyulmadığı için operatör hataları minimum seviyededir. Bu da imalat sürecinde maksimum iş güvenliği yaratılmasını sağlar. CNC makina çeşitlerinden bazıları şu şekildedir:

  • Torna tezgahı (lathe Machine)
  • Freze tezgahı(Miling Machine)
  • Matkap tezgahı (Drilling Machine)
  • Delik Büyütme Tezgahı (Borıng Machıne)
  • Taşlama Tezgahı (Grinding Machine)

CNC makina çeşitlerinin tümü kendisine özgü bir kapasiteye, operasyon becerisine ve karakteristik özelliklere sahip olarak çalışır. Her makina kendi sistemine özel işleme özelliklerine uygun şekilde işleme faaliyetlerini yerine getirir.

CNC Makinaların Avantajları

CNC makina çeşitlerinde tezgahın ayarlama süreci çok kısadır, ayarlama, ölçü, kontrolü, manuel hareket vb. nedenlerle oluşan zaman kayıpları CNC makinalarda yoktur. Bu da üreticiye zamandan tasarruf sağlar. Seri ve hassas imalat gerçekleşir, tezgah operasyonları yüksek bir hassasiyete sahiptir. Makinaların çalışma tempoları her zaman aynı yüksekliktedir, parça imalatına geçiş süratlidir. CNC makina çeşitlerinde her türlü sarfiyat (elektrik, emek, malzeme vb.) asgari düzeydedir.

Menü